דלג על בר עליון
בר עליון
לעמוד הבית

מתחברים ליוזמות

מתחברים ליוזמות...

הענקת אות מופת ל- 3 יוזמות מהמתנ"סים

 

במהלך הכנס השנתי חולקו פרסי הערכה והוקרה לשלוש יוזמות קהילתיות מצטיינות. היה זה אחד החידושים שהונהגו השנה בכנס, שבא להדגיש את החשיבות שהחברה מייחסת לחדשנות וליצירתיות. 35 יוזמות מקוריות הוגשו לוועדת הבחירה, שאותה הובילה לאה כץ, מנהלת מחלקת הדרכה במינהל לניהול קהילתי. "לא היה פשוט לבחור את היוזמות הראויות", אומרת לאה ומסבירה, שהוועדה, שחבריה היו: ד"ר מיכל אפללו, דורית רום, כרמית סופי וספית חשביה-צורי, עבדה לפי קריטריונים מוחלטים של חדשנות, התאמה לאסטרטגיה והשפעה על כמה שיותר מעגלים.

 

היוזמות הזוכות הן:

מתנ"ס מג'אר – ביחד גדלנו - "סווא רבינא": לאחר מהומות 2005 בין דרוזים לנוצרים הוקמה בכפר קבוצת פעילים מהמגזרים הנוצרי, הדרוזי והמוסלמי, שהחלה לפעול לקידום קירוב הלבבות ולעשייה קהילתית משותפת. הפעילות כוללת מפגשים חברתיים, איסוף תרומות לנזקקים, פסטיבל הזית, מפגשים בין-דתיים וקידום הבטיחות בדרכים ובטיחותם של הילדים בכלל. מאז החלה היוזמה לפעול חל שינוי משמעותי בכפר בנושא הדו-קיום בפעילות הפנאי ובמעורבות קהילתית. את התעודה קיבלו מנהל המתנ"ס היוצא – עדנאן טראבשה ומנהלת המתנ"ס החדשה – הודא חיר.

מתנ"ס מטה אשר – הקמת חדר ידידותי לנפגעי תקיפה מינית בבית החולים גליל מערבי: בכל אזור הגליל המערבי לא קיים חדר מעין זה. קהילת מטה אשר הציבה לה כיעד לתת מענה לחסר זה ובאמצעות שיתופי פעולה, גיוס משאבים ופעילות של מתנדבים, יחד עם המתנ"ס והמועצה האזורית, הולך ומקום חדר ידידותי, המופעל באמצעות צוות מקצועי ומתנדבות, שעוברות הכשרה מיוחדת לצורך כך. הקהילה עוסקת בהסברה, בהעלאת המודעות, בהתמודדות עם מכשולים ביורוקרטיים, בהכשרה מקצועית, בתכנון המרחב הפיזי ובתמיכה בנפגעים ובכך יוצרת שינוי ברמה האזורית. לקבלת הפרס הוזמן לבמה מנהל המתנ"ס - אבי חצ'ואל.

המינהל הקהילתי "לב העיר" בירושלים, "מקום לשירה" - על תכנון והפעלה של מערך סדנאות לכתיבה יוצרת עבור אוכלוסיות עם מוגבלות: היוזמה החלה בירושלים, על ידי רעיה מצא, מנחה במחלקה לנכים ולאוכלוסיות מיוחדות, התרחבה והפכה לפרויקט ארצי. כעשרים קבוצות של ילדים, נוער ומבוגרים, יהודים וערבים, נוטלים חלק בתכנית. המנחים הם סופרים ומשוררים. השיח הספרותי, הגיבוש הקבוצתי והסביבה המקבלת יוצרים מרקם איכותי של אמנות נגישה ברמה גבוהה. היוזמה מאפשרת מפגש מרתק בין המוסד הספרותי לבין אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים ויוצרת שינוי ביצירה, בדיאלוג ובמתן הזדמנויות שוות. את הפרס קיבל מנהל המינהל הקהילתי – אורי עמדי.

 

עבור לתוכן העמודהחברה למתנ"סים מרכזים קהילתיים בישראל בע"מ - חל"צ